UNIX Tarihçesi / History of UNIX

Unix işletim sisteminin doğuş tarihi 1/1/1970 olarak kabul edilir.

İlk başlarda şuan ki silikon vadisinde birkaç firma tarafından geliştirilmeye başlanan UNIX sistemi çok pahalı fiyatlara müşterilere satılıyordu. Bunun asıl sebebi üretilen işletim sisteminin sadece üretici firmanın belirlediği donanım üzerinde çalışması idi. Kısacası elinizdeki işletim sistemini istediğiniz bilgisayara kuramıyordunuz.

Richard STALLMAN

Richard STALLMAN

Bu anlayış UNIX öğreniminin ve yaygınlaşmasının önüne geçtiğinden 1984 yılında MIT’de çalışan Richard STALLMAN adında öğretim görevlisi UNIX’in bedava (FREE UNIX) ve insanların evinde dahi rahatlıkla kullanabilmesi için Free Software Foundation (FSF) vakfı  kurdu. Bu vakıf aracılığıyla GNU ismiyle bedava olacak yazılım yazılmaya başlandı. GNU isminin açılımı ise GNU is NOT UNIX” ifadesinin baş harfleridir.

(GNU) = GNU is NOT UNIX = FREE UNIX

İlk başta işletim sisteminin çekirdek (KERNEL) haricinde kalan kısımlarını yazdılar. Diğer kısımlarını hızlı bir şekilde yaparak en son kernel üzerine yoğunlaşmayı uygun gördüler. Aynı yıllarda bu işlerle uğraşan Linus TORVALDS yazdığı kernel’i Richard ve ekibi ile paylaştı. Linus’un yazdığı kernel Richard ve ekibinin yazdığı işletim sistemi ile uyum sağlayınca GNU projesi  başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu.

Linus TORVALDS

Linus TORVALDS

Linus daha sonra bedava işletim sistemine karşı çıkarak ekipten ayrıldı ve kendisi şuan kullanılan Linux’u yazdı. İşin ilginci yıllar içinde halkı düşünüp bedava işletim sistemi projesi yapan Richard’ın isminin unutularak, parayı ile olmasını savunan Linux yazılımının mimarı Linus’un ismi her yerde geçiyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish